FORTUNA

Android aplikacja

Live chat Rozpocznij chat
Masz wiadomość Rozpocznij chat

Jak chronić swoje dane w Internecie?

jak chronić swoje dane osobowe w Internecie


Ochrona danych osobowych w internecie - sposoby

Jeszcze kilka lat temu mogło wydawać się nam, że kwestie cyberbezpieczeństwa, internetowa kradzież czy wycieki danych, ataki hakerskie itp. są kwestią oddaloną od przeciętnego użytkownika internetu. Pomimo tego, że rozwój narzędzi teleinformatycznych nastąpił relatywnie niedawno, to każdy z nas jest naocznym świadkiem jego niesamowitego oraz zintensyfikowanego “boomu”, który nigdy wcześniej się w dziejach świata nie wydarzył. Połączenie tak wielu ludzi, z każdego zakątka świata do sieci oraz podanie im niespotykanych wcześniej narzędzi, w tym najważniejszych teraz dla nas – komunikacyjnych, programistycznych, technologicznych sprawiło, że niektórzy zjawisko to uważają za najważniejszy kamień milowy w rozwoju ludzkości, czy wejście w nową erę. W związku z tym jednak, że powstała nowa sf(era), która pozwala na dołączenie do niej każdego człowieka na ziemi – niesie ze sobą, wręcz ogromne konsekwencje oraz ryzyka. Zautomatyzowanych oraz skomputeryzowanych zostało wiele czynności na przeróżnych płaszczyznach. Lecz aby poprzez narzędzia te ułatwiać użytkownikowi wykonywanie codziennych czynności oraz funkcjonowanie, musiały w wirtualnym świecie (do którego nadal - wstęp ma każdy) pojawić się dane - również te osobowe. Pomimo tego, że wygodniej nam, jako codziennym użytkownikom internetu (czy to poprzez smartphone czy poprzez komputer lub laptop), było myśleć, że na takim poziomie jego wykorzystywania nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo ani wyciek naszych danych, to niestety – czy tego chcemy, czy nie, razem musimy zacząć się bronić oraz zabezpieczać przed zagrożeniami, które “czyhają” na nas w internecie, nawet gdy jesteśmy tego nieświadomi. A jak to zrobić?

1. Nie podawaj nikomu haseł oraz loginów do swoich kont internetowych

W wielu miejscach w internecie na szczęście, zaczyna pojawiać się bardzo ważna informacja, która naszym zdaniem powinna pojawiać się wszędzie i przypominać o tym użytkownikowi na każdym kroku - “Obsługa klienta/moderacja/pracownik nigdy nie zapyta o twoje dane logowania - hasło oraz login”. Oprogramowanie komputerowe, które obecne jest w każdej większej czy mniejszej firmie lub instytucji publicznej, zawsze zawiera odpowiednie narzędzia pozwalające na zidentyfikowanie klienta czy interesanta w odpowiedni sposób, bez potrzeby podawania takich danych.

Często, gdy słyszymy w radiu o cyberprzestępstwach, zazwyczaj bankowych/finansowych, słyszy się, że ktoś podający się za pracownika, najczęściej istniejącej i znanej firmy, poprosił o dane do logowania na aplikację bankową czy o dane z karty kredytowej. Nigdy nie podawaj takiej informacji nikomu! Nawet po pozytywnej identyfikacji firmy czy pracownika. Pomimo częstej praktyki odradza się również zapisywania haseł w osobistych notatnikach czy innych miejscach, do którego dostęp nadal może mieć ktokolwiek inny (trzymanie innych haseł pod jednym hasłem również nie wchodzi w grę, to nadal stwarza ryzyko!).


2. Nie używaj wszędzie tego samego hasła - niech każde będzie unikalne

Unikalne oznacza nie tylko, że teoretycznie powinno być jak najbardziej skomplikowane i bezpieczne, lecz również wyjątkowe i niezawierające wspólnej części czy trzonu (osobie atakującej, która uzyskała hasło kasia1 zajmie minutę zalogowanie się do konta z hasłem kasia2). Pomimo tego, że jest to praktycznie trening naszych półkul, to warto poświęcić chwilę, żeby haseł oraz loginów nauczyć się na pamięć. Pomimo dodatkowych rzeczy do zapamiętania w głowie, staje się ona lżejsza i spokojniejsza.

3. Zapamiętywanie haseł oraz danych w przeglądarce - nie ryzykuj

Teraz punkt chyba najbardziej kontrowersyjny, lecz dla nas tylko wyłącznie przez jego wagę oraz ryzyka, które za sobą niesie. Kto po zalogowaniu się do jakiegokolwiek serwisu czy strony nie zna powiadomienia pojawiąjącego się zawsze i niezależnie od używanej przez nas przeglądarki - “Czy zapamiętać dane do logowania”? Jak widać, wracając do wstępu tego artykułu, pomimo tego, że można traktować to jako udogodnienie oraz powiększenie wygody korzystania z internetu (czyli ogólnie rzecz ujmując - z życia), to należy zawsze pamiętać o tym, że wiąże się to z niebezpieczeństwem. Przeglądarki internetowej nie interesuje, kto loguje się do danego serwisu hasłem i loginem Pana Jana Kowalskiego. Często logowanie się poprzez zapisane dane nie wymusza od nas żadnej dodatkowej weryfikacji, wystarczy tylko wcisnąć przycisk “zaloguj” - oczywiście, jeśli nie zastaniemy zalogowanego konta od razu, już po wejściu na stronę. Ile razy zdarzyło się komuś odejść w pracy czy w domu od komputera bez jego zabezpieczenia? Ile razy zostawiliśmy telefon, do którego wejść można nawet bez podania hasła? Ilu z waszych znajomych posiada oprogramowanie antywirusowe na telefonie? No właśnie, i w związku z tym tematem, takich ryzyk pojawia się dużo. Należy logować się do serwisów zawsze logując się danymi. Pomimo tego, że jest to dodatkowy wysiłek, to wydaje się on niczym przy tym, jak wiele można stracić.


4. Ustaw hasło, które będzie spełniało odpowiednie standardy

Każdy zna zapewne żarty opowiadane a propos najczęściej używanych kodów PIN - “1111”, “1234”, “2580”, a tych wiadomo wymienić można więcej. Wspomniana wcześniej kasia1, qwerty czy lol1 też nie są dobrym wyjściem. W zestawieniu opublikowanym w tym roku przez ExpressVPN dotyczącym najczęściej używanych haseł wśród użytkowników internetu na całym świecie, okazuje się, że problem powtarzających się haseł występuje wszędzie, więc widząc hasła czy piny z początku tego punktu, niejeden mógł się wystraszyć. Kiedyś takie hasła były wystarczające, lecz teraz dla hakerów czy cyberprzestępców złamanie go to kwestia kilku sekund. Każde hasło musi zawierać duże i małe litery, cyfry, znaki specjalne oraz co najmniej 8 znaków! Tak samo szybko jak rozwój internetu, pojawiła się potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa danych oraz zmieniono standardy, wiążące się z bezpieczeństwem w internecie.


5. Zmieniaj hasła regularnie

Pomimo tego, że wydaje się to żmudne i wiele osób o tym nie wie czy o tym zapomina, to regularna zmiana haseł jest dopełnieniem wszystkich poprzednich punktów oraz maksymalizuje ona bezpieczeństwo prawie że stuprocentowo. Działanie to sprawia, że nawet jeżeli do wycieku danych dojdzie, to w czasie pomiędzy wyciekiem, a próbą wykorzystania twoich danych logowania, możesz zadziałać i sprawić, że będą one już nieaktualne. Ważna jednak jest regularność - im częstsza, tym bezpieczniejszy będziesz.


6. Unikaj logowania się do konta przez publiczne sieci WiFi

Darmowa sieć WiFi w centrum handlowym czy restauracji na pierwszy rzut oka jest przyjemnym udogodnieniem dla każdego, kto próbuje skorzystać z internetu poza domem. Pamiętaj jednak, że publiczne sieci WiFi mogą być bardzo niebezpieczne dla Twoich danych. W przeciwieństwie do połączenia w Twoim domu lub internetu dostarczanego przez Twojego dostawcę sieci komórkowej, nie masz żadnej kontroli nad bezpieczeństwem publicznej sieci WiFi. Często zdarza się, że cyberprzestępcy wykorzystują słabe zabezpieczenia takich sieci do przechwytywania danych osób, które niczego nieświadome korzystają z takiej sieci. Pamiętaj zatem, że jeśli łączysz się z internetem przez sieć publiczną to staraj się ją wykorzystać raczej do sprawdzenia wiadomości lub wyników sportowych na ogólnodostępnych stronach. Unikaj natomiast logowania się do serwisów, gdzie przechowujesz swoje dane osobowe lub na przykład zarządzasz swoimi środkami finansowymi.


Ochrona danych osobowych w sieci - podsumowanie

Ochrona danych osobowych w sieci jest niezwykle ważna. Nie zapominaj więc, aby chronić swoją tożsamość przed wszelkimi internetowymi zagrożeniami. Nie podawaj nikomu swoich haseł, zmieniaj swoje hasła raz na jakiś czas i nie używaj takiego samego hasła do wszystkich swoich kont internetowych. Równie ważne jest unikanie korzystania z publicznych sieci WiFi. Chroń się przed wszelkimi zagrożeniami w sieci!


Sprawdź jakie promocje bukmacherskie przygotowaliśmy dla naszych użytkowników! Więcej ciekawych artykułów ze świata sportu znajdziesz na naszym blogu.